Forum BGiK
Witamy Gościa Szukaj | Aktywne Tematy | Zaloguj | Rejestruj

Czy kazdy ma prawo zapoznać się z danymi Rejestru Cen i Wycen Opcje
jas_pik
#1 Wysłane : 22 maja 2010 18:41:05
Ranga: Advanced Member

Grupy: Zarejestrowani

Przyłączony: 2009-12-30
Posty: 77
Lokalizacja: Warszawa
Czy zgodnie z prawem i procedurami obowiązującymi w urzędzie każda osoba fizyczna/przedsiębiorca ma prawo uzyskania informacji i jakich w zakresie danych zebranych e Rejestrze Cen i Wartości Nieruchomości?
Zgodnie z informacją na stronie " Z danych RCiWN korzystają rzeczoznawcy majątkowi, komórki organizacyjne Urzędu oraz studenci w celach dydaktycznych."
Jaka jest w tym przypadku odpowiedź ?
I jak zawsze dlaczego ( podstawa prawna) - poproszę .
W szczególności chodzi mi o to że dla tzw. pozostałych " informacje objęte rejestrem cen i wartości nieruchomości udostępnia się na zasadach określonych w art. 24 ust. 3 ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne" .
Interesują mnie w chwili obecnej wyłacznie transakcje dotyczące zakupu przez organy miejskie( samorządowe) lub państwowe ( GDDKiA lub Wojewoda) nieruchomości pod drogi publiczne .
Czy RCWM rozróznia transakcje zawarte pod przymusem - wywłaszczenie a transakcje zawarte w tzw wolnym rynku ?
Pozdrawiam i oczekuję odpowiedzi.
MSiemienowicz
#2 Wysłane : 26 maja 2010 15:20:26
Ranga: Newbie

Grupy: Zarejestrowani, Moderatorzy Rejestr, Urząd Miasta

Przyłączony: 2009-11-25
Posty: 2
Lokalizacja: Warszawa
Informuję, że zgodnie z § 74 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2001 r. nr 38 poz. 454) Starosta (Prezydent miasta) udziela informacji objętych rejestrem cen i wartości nieruchomości na zasadach określonych w art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 240 poz. 2027 ze zm.). Z zasad zawartych w tym przepisie wynika, że udzielenie informacji objętych rejestrem cen i wartości nieruchomości następuje odpłatnie na żądanie:
• właścicieli lub osób fizycznych i prawnych, w których władaniu znajduje się grunt, budynek lub lokal,
• osób fizycznych i prawnych oraz innych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, które mają interes prawny w tym zakresie,
• na żądanie zainteresowanych organizacji administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego.

Informuję również, że na Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN)
m.st. Warszawy składają się ceny transakcyjne kupna – sprzedaży zawarte w aktach notarialnych oraz wyciągi z operatów szacunkowych sporządzonych przez rzeczoznawców majątkowych i przekazanych do Biura Geodezji i Katastru.
Dane transakcyjne zawierają informacje o przedmiocie transakcji (nr ewidencyjny działki, nr ewidencyjny obrębu, nazwę dzielnicy, powierzchnię), o stronach transakcji oraz o szczególnych warunkach zawarcia transakcji (np. informacja o nabyciu nieruchomości z przeznaczeniem pod budowę dróg).
Zakres danych zawartych w wyciągu z operatu szacunkowego określa art. 158 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. nr 261 poz. 2603 z 2004 r. ze zm.) i zawiera m.in. położenie nieruchomości, datę sporządzenia operatu szacunkowego, wartość nieruchomości i jej rodzaj oraz cel dokonywanej wyceny.
jas_pik
#3 Wysłane : 21 lipca 2010 18:54:32
Ranga: Advanced Member

Grupy: Zarejestrowani

Przyłączony: 2009-12-30
Posty: 77
Lokalizacja: Warszawa
A co z odpowiedzią na pytanie
jas_pik napisał:

Czy RCWM rozróznia transakcje zawarte pod przymusem - wywłaszczenie a transakcje zawarte w tzw wolnym rynku ?

Oczekuję również odpowiedzi co wg urzędu jest interesem prawnym zgodnie z cytatem
MSiemienowicz napisał:
Informuję, że zgodnie z § 74 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2001 r. nr 38 poz. 454) Starosta (Prezydent miasta) udziela informacji objętych rejestrem cen i wartości nieruchomości na zasadach określonych w art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 240 poz. 2027 ze zm.). Z zasad zawartych w tym przepisie wynika, że udzielenie informacji objętych rejestrem cen i wartości nieruchomości następuje odpłatnie na żądanie:
• właścicieli lub osób fizycznych i prawnych, w których władaniu znajduje się grunt, budynek lub lokal,
• osób fizycznych i prawnych oraz innych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, które mają interes prawny w tym zakresie,


MSiemienowicz
#4 Wysłane : 5 sierpnia 2010 12:03:36
Ranga: Newbie

Grupy: Zarejestrowani, Moderatorzy Rejestr, Urząd Miasta

Przyłączony: 2009-11-25
Posty: 2
Lokalizacja: Warszawa
Na Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) m.st. Warszawy składają się ceny transakcyjne kupna – sprzedaży zawarte w aktach notarialnych z rozróżnieniem na transakcje zawarte na rynku pierwotnym, rynku wtórnym i w przetargu.

Zgodnie z interpretacją prawną interes prawny w postępowaniu powinien wynikać z normy prawnej przyznającej danemu podmiotowi uprawnienie w żądaniu otrzymania informacji. Interes prawny wyraża się w możliwości zastosowania normy prawa administracyjnego materialnego w konkretnej sytuacji konkretnego podmiotu prawa. Stwierdzenie istnienia interesu prawnego sprowadza się zatem do ustalenia związku o charakterze materialnoprawnym między obowiązującą normą prawa materialnego a sytuacją prawną konkretnego podmiotu prawa
juliusz_bennich
#5 Wysłane : 26 sierpnia 2010 21:39:51
Ranga: Newbie

Grupy: Zarejestrowani

Przyłączony: 2010-08-26
Posty: 1
Lokalizacja: Warszawa
Pozwole sobie UZUPELNIAJACO jeszcze zwrocic uwage, ze rownoczesnie z punktu widzenia ustawy o dostepie do INFORMACJI PUBLICZNEJ, informacje o skladnikach majatku, w szczegolnosci nieruchomosciach, ktorych wlascicielem jest miasto lub panstwo, w tym inf. dot. obrotu ktorych strona (kupujacym lub sprzedajacym)
stanowia tzw. informacje publiczna.
W zw. z tym inf. takie podlegaja niezwlocznemu udostepnieniu - w trybie tej ustawy - na wniosek kazdego zainteresowanego, bez wymogu uzasadnienia wniosku, wniesienia oplaty, a nawet pisemnej formy wniosku.

Dodam, ze kilkakrotnie skutecznie i szybko, czasem nawet mailem, uzyskiwalem tego typu informacje z roznych UM.

Powodzenia!

PS. Bardzo pozyteczne to forum!
jas_pik
#6 Wysłane : 16 października 2011 00:25:44
Ranga: Advanced Member

Grupy: Zarejestrowani

Przyłączony: 2009-12-30
Posty: 77
Lokalizacja: Warszawa
Pozwolę sobie odswiezyć temat , bo wpadł mi w ręce ciekawy dokument, dotyczy on mozliwości uzyskania przez każdego - bez konieczności wskazywania interesu prawnego (to okreslenie zrobiło w Polsce olbrzymią karierę) http://www.amron.pl/uplo.../stanowisko%20GUGiK.pdf

Zgodnie z wyjasnieniami Głownego Geodety Kraju w pismie o sygnaturze IZ-802-90/09 skierowanym do Prezesa Związku Banków Polskich kazdy ma prawo do uzyskania informacji z rejestru cen i wartości po uiszczeniu opłaty w wysokości 4 zł za każdą działkę , budynek i lokal .

Polecam lekturę tego dokumentu naszym "wszystkowiedzącym" .
Użytkownicy przeglądający ten temat
Guest (2)
Skok do forum  
Nie możesz tworzyć nowych tematów w tym forum.
Nie możesz odpowiadać na tematy w tym forum.
Nie możesz usuwać swoich postów w tym forum.
Nie możesz edytować swoich postów w tym forum.
Nie możesz tworzyć ankiet w tym forum.
Nie możesz głosować w ankietach w tym forum.